Podstawy logityki

Logityka jest nauką/ideą, która kierując się zasadami logiki i zdrowego rozsądku szuka najlepszych rowiązań w organizowaniu państwa.

Logityka – to logiczna polityka (lub polityczna logika). W tej chwili wyróżnia się dwie główne gałęzie logityki.

Pierwsza z nich zajmuje się optymalizacją istniejącego i najpopularniejszego systemu sprawowania władzy, a mianowicie demokracji. Więcej o demokracji logitycznej będzie można przeczytać w następnych artykułach.

Drugą i bodajże najważniejszą gałęzią logityki jest logityczna monarchia (zwana również logityką właściwą).

Logityczna monarchia (logitarchia, ang. logitarchy) zakłada istnienie jednoosobowego organu zarządzającego państwem dożywotnio. Monarcha (logitarcha) zarządzający państwem musi spełniać następujące warunki:

– musi być całkowicie samodzielny

– musi być całkowicie niezależny

– musi posiadać władzę niemalże absolutną

– musi posiadać niebanalną inteligencję

– musi posiadać olbrzymią wiedzę z różnorodnych dziedzin (nauki ścisłe, humanistyczne, psychologia, socjologia)

– musi posiadać odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu zarządzania

– musi mieć wysokie poczucie sprawiedliwości

– musi posiadać duże ambicje rozwoju państwa

– i przede wszystkim powinien odznaczać się olbrzymią empatią

Spełnienie powyższych warunków nie jest proste i dlatego wielu dyktatorów mimo, że miało ku temu sposobność nie zbudowało prawdziwie logitycznego (trwałego) ustroju.

Warunki brzegowe logitarchii są trudne do określenia. Rozsądnym wydaje się założenie, że logitarchia musi być wprowadzona przez jakiegoś inteligentnego dyktatora.

Dyktator, który przejmie władzę w jakimś państwie ma zawsze niepowtarzalną szansę na wprowadzenie ustroju logitycznego, który później ma szansę już trwać stabilnie do czasu określenia nowego logitarchy, który przejmie władzę po poprzednim. Wybór nowego władcy jest trudny, choć mimo wszystko łatwiejszy niż zaistnienie pierwszego logitarchy i powołanie ustroju logitycznego.
Dzięki nowoczesnej wiedzy z zakresu socjologii, psychologii i politologii odpowiednio mądrzy i patriotycznie nastawieni specjaliści są w stanie wybrać idealnego władcę jako następcę po pierwszym logitarsze.

Kluczowym elementem dyktatury (monarchii) logitycznej jest sposób dziedziczenia władzy. Dziedziczenie to pomija relacje pokrewieństwa nowego władcy z poprzednim. Odpowiednio inteligentny władca dążąc do stabilności swego kraju, wybiera swego następcę, kierując się jego przymiotami i charakterem, nie zaś pokrewieństwem. Pomagać mu w tym powinna grupa w/w specjalistów.


Jedynie jednoosobowy i niewybieralny władca (opiekun) państwa jest w stanie zagwarantować brak korupcji i ciągły rozwój społeczeństwa. Oczywiście tylko pod warunkiem spełnienia w/w wymogów, które są bardzo ważnym (jeśli nie najważniejszym) elementem budowy nowoczesnego państwa.

Więcej o logitycznym ustroju państwa, w tym polityki, gospodarki i prawa będzie można przeczytać w następnych artykułach.